piątek, 1 sierpnia 2014

"Blogowe dbajki" - moja recenzja!

Autor: Opracowanie zbiorowe
Forma wydania: Książka + CD, twarda okładka, 58 stron
Czyta: Dorota Deląg, Maria Seweryn, Marta Kuligowska, Patrycja Markowska, Maciej Orłoś
Ilustracje: Agnieszka Madaj, Darek Madaj
Wydawnictwo: DoDo4Story
Cena: 10,00 zł
Strona internetowa: dodo4story.com


Od producenta: „Blogowe dbajki” są zwieńczeniem konkursu dla blogerów, organizowanego wspólnie z Onet.pl, na napisanie bajki terapeutycznej. W książce i audiobooku zamieszczone są najpiękniejsze bajki wybrane w konkursie, a ich dopełnienie stanowią niezwykłe, urzekające barwami ilustracje Agnieszki Madaj i Darka Madaja. Dbajki, to proste historie dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, które pomagają im odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych, a rodzicom czerpać inspirację do mądrego wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zbiór blogowych dbajek to wyjątkowy podarunek. Tutaj razem, dorośli i dzieci, wyruszają w fantastyczny świat wyobraźni, by się czegoś nauczyć o innych, przeżyć coś ciekawego, a zarazem zrozumieć siebie.Nasza opinia: Książka jest w twardej okładce. Jest tu kilkanaście historyjek i przy każdej jest piękny, kolorowy obrazek. Chyba najbardziej spodobała się nam właśnie ta książeczka :)Obrazki są naprawdę bardzo ciekawe, Kasi bardzo się spodobały. Do książki dołączona jest płyta na której znajdują się bajki: "Bajka o dwóch królewnach", "Bębenek", "Fiorella", "Gdzie jesteś, kiedy cię ze mną nie ma", "Mały lęk Michałka", "O jeżyku w przedszkolu", "O mocy, którą masz w sobie", "Tęczowy most", "Wielki atut". Czytają: Marta Kuligowska, Maria Seweryn, Patrycja Markowska, Maciej Orłoś, Dorota Deląg. Zarówno bajki z audiobooka, jak i te w książce ( "Amelka i motyle", "Brakujące igiełki", "Brunek w przedszkolu", "Cyryl przeganiacz złych snów", "Krokodylek Benio u dentysty", "Kubeczek", "Pomarańczowa choinka", "Siedem kropek", "Siostra Jana", "Srebrna igiełka") według mnie są terapeutyczne. Są napisane prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Każda bajeczka opowiada o jakimś problemie, ma jakiś przekaz. Z każdej bajeczki dzieci wynoszą pewną prawdę o życiu. Te historyjki są tak świetnie napisane, że dzieci nie mają problemu z ich zrozumieniem. Mówią o dziecięcych lękach. Książeczka pozwala dzieciom zrozumieć mechanizmy powstawania ich lęków, pomaga je pokonywać, zamieniać przykre rzeczy na coś miłego. Poniżej płyta przyklejona do ostatniej kartki.

Są tu poruszone sprawy takie jak: troska dziecka o schorowaną babcię, jak wytłumaczyć mu jej ewentualne niedługie odejście; kompleksy, jak je pokonywać, dostrzeżenie, że każdy je ma i wcale nie rzucają się tak w oczy; pierwszy dzień w przedszkolu, koszmary senne i strach przed ciemnością, wizyta u dentysty, odmienność, narodziny młodszego rodzeństwa. Dla dziecka są to bardzo ważne kwestie. Każde dziecko posiada te lęki. Treści przekazane w książce są więc uniwersalne. Dzieci oglądają obrazki, słuchają bajek (co uwielbiają), a jednocześnie rozumieją, że nie tylko one mają takie lęki, że to normalne i że da się je pokonać. Mi osobiście ta książeczka podoba się najbardziej. Szczerze polecam książkę + rozmowę z dzieckiem na temat przeczytanej treści. Czasami nie wiadomo w jaki sposób pewne rzeczy maluchowi wytłumaczyć. Ta książka pomaga dobrać odpowiednie słowa i poruszyć ważny dla niego temat, np. lęk przed ciemnością. Myślę, że prawie każde małe dziecko boi się ciemności. Jeśli posłucha Cyryla - bohatera jednej z historyjek może przestanie bać się ciemności i zgasi lampkę przed snem tak jak Piotruś :) Cena to 10 zł. W dzisiejszych czasach nawet malutka "książka", jeśli można tak nazwać parę karteczek, kosztuje fortunę. Uważam, że te 10 zł to mało, ponieważ książka ma twardą okładkę, a dodatkowo dołączona jest płyta z bajkami. Na audiobooku także są bajki o podobnej treści do bajek w książeczce. Bawią i uczą pewnych zachowań. Książeczka jest zapakowana w folię. Ja otrzymałam książkę "Blogowe dbajki" wraz z inną książeczką w środku - "Domonoś, Odlotka i inne dziwolągi z mojej okolicy". Każda kosztuje 10 zł. O tej drugiej książeczce już pisałam w innej recenzji. Dostępność: w Empiku i na sklep.dodo4story.com.Zalety:
+ piękna grafika
+ twarda okładka
+ cena
+ audiobook z ciekawymi bajkami
+ dobrze dobrane głosy, których przyjemnie się słucha
+ bawi
+ uczy
+ porusza ważne dla dziecka tematy
+ zawiera uniwersalne treści


Wady:
- "Blogowe dbajki" to hit, dlatego fajnie by było gdyby były ogólnodostępne, ale niestety to tylko w Empiku i sklepie DoDo